Redmi Note 12 5G teszt – elérhető 5G élmény mindenkinek

Kipróbáltuk a Redmi Note 12 termékcsalád 5G-képes alapmodelljét, ami apróbb hiányosságai ellenére egy jó okostelefon – különösen akkor, ha nem akarunk túl sokat költeni.
Megosztás
Megosztás
Redmi Note 12 5G teszt

Miután korábban nagy megelégedéssel teszteltük a Redmi Note 12 Pro okostelefont, úgy döntöttünk, hogy szemügyre vesszük a termékcsalád egyik alapmodelljét is, hiszen amennyiben ugyanolyan jó ár-érték arányt kínál, mint a nagyobb testvér, akkor az egy tökéletes befutó lehet sokak számára.

Mivel manapság már mindenki 5G-képes készüléket keres, ezért nem nyúltunk vissza a 4G-s alapmodellhez, inkább az újabb chipsettel ellátott Note 12 5G-t választottuk, hiszen nagyon kíváncsiak voltunk, hogy mit kapunk 100 ezer forint alatt a gyártó középkategóriás kínálatából.

Bár alapvetően nem okozott nagy csalódást a termék, de azért akadtak olyan hibái, amelyek miatt inkább a Pro változat felé terelnénk a leendő vásárlókat, különösen abban az esetben, ha gyakran fotóznak vagy videóznak is telefonjukkal.

Egyéb esetben azonban a Redmi Note 12 5G egy jó alternatíva lehet, ha olcsón akarunk egy olyan készüléket vásárolni, ami évek múlva is hűséges társunk lesz a mindennapokban. 

Lássuk azonban egy kicsit konkrétabban, hogy milyen tapasztalatokat szereztünk vele a többhetes tesztidőszak során!

Tartalomjegyzék

Külső megjelenés és kijelző

A termékdizájn tekintetében a Redmi Note 12 5G külső jegyei meglepően nagy hasonlóságot mutatnak a Pro modellel. Bár a kamerasziget egy kicsit más – természetesen a belső tulajdonságok tekintetében is –, és mintha a kávák vastagsága egyaránt robusztusabb lenne, de ezt leszámítva meglepően nagy az átfedés.

Erősített kartondobozban érkezik

A Xiaomi minden okostelefonjánál jellemző, hogy erősített kartondobozban érkezik, ami minden oldalról többszörös protekciót kínál a készüléknek, így még egy ügyetlen futár sem tud kárt tenni benne – talán készakarva sem.

A Redmi termékek kapcsán nincs különösebb cicoma, az egymásba csúsztatható két kartondoboz fogja közre a telefont, méghozzá látványos termékfotókkal kiegészülve, odabent jól átgondolt, biztonságos elrendezéssel – ahogyan azt már megszoktuk.

Töltőfejet és extra szilikon tokot is találunk a csomagban

A gyártót érezhetően továbbra sem a környezetvédelmi irányelvek, mint inkább a vásárlók kiszolgálása, elégedettségük növelése motiválja leginkább a kiegészítők összeállításakor.

A Redmi Note 12 5G dobozában ugyanis nemcsak a telefont találjuk meg, hanem hozzá a 33W-os töltőfejet, valamint az USB-A végződésű adat-, illetve töltőkábelt is. Ez azonban még nem minden!

Redmi Note 12 5G gyári tartkozékok
Redmi Note 12 5G doboz és gyári tartkozékok

Gyakorlott Xiaomi telefonvásárlók már tudják, hogy a cég nagy gondot fordít a készülékprotekcióra, emiatt ehhez az eszközhöz is gyárilag felragasztott kijelzővédő fóliát kapunk, valamint egy átlátszó szilikon hátlapot, ami a szokásosan magas minőséget képviseli, így akár teljes életciklusában ki tudja szolgálni az terméket.

Műanyag kerettel, de üveg hátlappal érkezik

Magát a készüléket egyébként jó kézbe venni, a minőségi anyaghasználat és a pontos illesztések miatt nagyon masszív hatást kelt. Fogása jobb, mint a Pro modellnek, azonban a fényes műanyag hátlap egy kicsit csúszós, így érdemes mielőbb felpattintani rá a szilikon védőtokot.

Az Apple által visszahozott szögletes kialakítás a Note 12 5G oldalaira is jellemző. Bár a készülék műanyag keretet kapott, ez nem befolyásolja negatívan a megjelenést vagy az összképet.

Redmi Note 12 5G infraport és 3,5 mm-es jack aljzat
Infraport és 3,5 mm-es jack aljzat

A kereten a szokásos gombokat, csatlakozókat és egyebeket találhatjuk. Szemből nézve jobboldalt helyezkednek el a bekapcsolásra, ujjlenyomat-olvasásra és hangerő szabályozására szolgáló fizikai gombok, míg baloldalon a SIM tálca, ami vagy két nanoSIM fogadására alkalmas, vagy egy SIM és egy microSD kártya kezelésére.

Redmi Note 12 5G mikrofon, USB-C bemenet és hangszóró
Mikrofon, USB-C bemenet és hangszóró

Érdekesség, hogy a készüléken nincs sztereó hangrendszer, csak egyetlen hangszórót találunk rajta az alján, ahol még a mikrofon és a töltőcsatlakozó ékeskedik. A keret felső részén ezen felül a 3,5 mm-es jack bemenetet, illetve az infraportot találjuk.

Nem túl nagy és nem is túl nehéz

A mai okostelefonokhoz viszonyítva a Note 12 5G mérete mondhatni teljesen átlagos. Nem túl nagy és nem is túl kicsi, pontos méretei 165,9 x 76,2 x 8 milliméteresek, össztömege pedig 188 gramm, azaz kifejezetten könnyed hatást kelt.

Ez a tulajdonság csak fokozza, hogy a készüléket jó kézbe venni, jó ránézni, egyedül talán a kijelzőt uraló vastagabb alsó kávát neveznénk ormótlannak, de mind a hátlap, mind az előlap egysége rendben van, ezen a téren nem most szeretett volna forradalmasítani a Xiaomi.

Védelem a por és a fröccsenő víz ellen

Amennyiben olyan közegben dolgozunk vagy ment már tönkre telefonunk a por, netán néhány csepp víz miatt, akkor jó hír, hogy az eszköz gyárilag IP53-védelemmel lett felszerelve.

Ez közel sem jelenti azt, hogy teljesen vízálló, azonban ellenáll a fröccsenő víznek, így még kisebb esőben is nyugodt szívvel elővehetjük pár pillanatra, de a porállóság alighanem nagyobb erény lesz sokak számára.

Nem hiányzik belőle a 120Hz-es AMOLED kijelző sem

A Note 11 alapmodelljéhez viszonyítva a Note 12 mérete egy kicsit növekedett, ami leginkább annak köszönhető, hogy már egy 6,67 hüvelykes AMOLED kijelzőt épített bele a gyártó, mely meglepően jól teljesített a gyakorlatban.

Túlzás nélkül prémium készülékeket meghazudtoló tulajdonságokkal kecsegtet, hiszen az 1080×2400 képpontos felbontású panel magabiztosan kezeli a 120Hz-es képfrissítési rátát, vagyis kellemesen gyorsan és gördülékenyen tudja kezelni a tartalmakat, sőt az érintésünkre is pontosan, illetve tempósan reagált – pontosan úgy, mint a legjobbak.

Redmi Note 12 5G 120 hz amoled kijelző
120Hz-es AMOLED kijelző

Ezen felül nem volt probléma sem a fényerővel, sem a betekintési szögekkel, oldalról vagy napfényben egyaránt megfelelően látható maradt a kijelző, ami természetesen az Always-on display módot is könnyedén kezeli, ha esetleg szükségünk lenne rá.

Bár a közelségérzékelő szenzor még mindig virtuálisan üzemel, elődjéhez mérten ezzel nem tapasztaltunk most problémát. A kijelző egységét egyedül egy kameralyuk töri meg a panel felső részének közepén, de ezt leszámítva csak az alsó vastag káva miatt húzhatjuk kicsit a szánkat.

Fontos, hogy a telefon kijelzőjét Gorilla Glass 3 bevonat védi, ami nem a legfejlettebb ugyan, de a gyári fóliával együtt azért megnyugtató, hogy az enyhébb karcolásokkal szemben megállja a helyét. 

Hardver és szoftver

A korábbi 4G-s modellhez mérten az új Note 12 5G nagy előnye, hogy egy gyors és erős lapkakészlet dolgozik benne, ami alapvetően meghatározza a készülék tulajdonságait.

Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1
Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1

Azokhoz mérten egy kicsivel jobb teljesítmény vár ránk egy nyolcmagos processzorral (2×2.0 GHz Cortex-A78 és 6×1.8 GHz Cortex-A55 magokkal), valamint Adreno 619-es GPU-val kiegészülve, ami egy nagyon ütőképes duó lett a sorban.

Esetünkben a legnagyobb előnye azonban nem is a gördülékenység, mint inkább a kimagasló energiatakarékosság, illetve az 5G-kapcsolat támogatása. Kifejezetten jó döntés egy középkategóriás készülékbe, ár-érték arányban pedig mondhatni verhetetlen.

Memóriából inkább többet válasszunk

A Note 12 5G többféle memóriakészletben is elérhető. Az alapmodellt 4GB/128GB konfiguráció jellemzi, de létezik belőle 6GB RAM-mal szerelt változat, sőt a legerősebbet 8GB/256GB-os háttérrel látták el. 

Nálunk sajnos csak az alapváltozat járt, és bár a 4GB RAM a hétköznapi teendők során nem tűnt kevésnek, de amennyiben több applikációt indítottunk el, illetve összetettebb feladatokat próbáltunk végrehajtani vele, akkor már azért tapasztaltunk némi bizonytalanságot.

Geekbench 6 benchmark tesztek

Természetesen több benchmark tesztet is lefuttattunk a készüléken, így a Geekbench 6-ossal kezdtük, ami 849 pontot hozott az egymagos-, és 1990 pontot a többmagos erőfitogtatás során.

Ez ár-érték arányban egyáltalán nem rossz, hiszen nem hasonlíthatjuk egy Snapdragon 8 Gen 2-vel szerelt Xiaomi 13-hoz, amely 1712 és 5080 pontokkal zárta a Geekbench 6 táblázatát. A maga kategóriájában a Note 12 5G tehát hozza az elvárt szintet.

Antutu benchmark tesztek

Ezt a kijelentést támasztja alá az Antutu teszteredménye is. Összesen 377393 pontot tudtunk kicsikarni belőle a mérések során úgy, hogy közben meg sem izzadt különösebben a készülék, a mellékelt képeken is látható például, hogy a Snapdragon nagyon jól bírta a terhelést.

Akárcsak az akkumulátor, hiszen hiába hajtotta teljes gőzzel a benchmark a hardvert, teljesen elfogadható hőmérsékleti tartományban maradt a telep is. A számok tükrében tehát nincs vele gond, és ezt bizonyítja az is, hogy:

Nagy probléma nem volt a gyakorlatban

Ez persze nem azt jelenti, hogy a 4GB-os modell rossz lenne. Hangsúlyozzuk ismét, hogy hétköznapi felhasználásra teljesen elegendő, jól kezelte a közösségi oldalakat, az üzenetküldőket, de több mobiljátékot is elindítottunk vele minden különösebb probléma nélkül.

A gond akkor kezdődött, amikor túlzottan leterheltük a memóriát, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy eleve az Android már közel 3GB-ot fogyaszt, és bár az eszköz legalább ennyit képes kölcsönöznia 128GB-os UFS tárhelyből, de ennek a gyorsasága messze nem haladja meg az LPDDR4X-es memóriákét.

Amíg azonban nem akarunk videót szerkeszteni a telefonnal vagy párhuzamosan 10 alkalmazást futtatni, addig ez a konfiguráció is elégséges lehet, de ha tehetjük, érdemes inkább a 6GB RAM-mal kiegészített modell mellett dönteni.

Gyárilag Android 12-vel érkezik

Érdekesség, hogy a dobozból kicsomagolva és elindítva a készüléket az Android 12 operációs rendszer fogad minket, amit MIUI 14-gyel egészítettek ki. Azon túl, hogy ez egy megbízható és jól működő páros, azért meg kell jegyeznünk, hogy elfért volna rajta gyárilag egy Android 13.

Különösen annak fényében, hogy ez a rendszer sokat fejlődött a memóriakezelésben, és az alapmodell megítélése kapcsán egy kicsit jobb összhatást tudott volna felmutatni. Nyilvánvalóan a későbbiekben megkapjuk majd hozzá az Android 13-at, de ez így kezdésnek akkor is foghíjas egy kicsit.

A MIUI 14 a szokásos formáját hozza

A MIUI kezelőfelület – amit hamarosan végérvényesen kivezet a piacról a Xiaomi – se jobb, se rosszabb nem lett, mint a gyártó többi készülékénél. Lehet szeretni és lehet gyűlölni, de tény, hogy megvannak a maga erősségei és gyengeségei.

Aki más rendszerről érkezik, az elsőre biztosan kész káoszként nyugtázza majd, de néhány óra alatt szépen testre lehet szabni és meg lehet szokni a sajátosságait. Mi igazi MIUI-veteránként azonnal otthonosan mozogtunk benne, így ha volt már Xiaomi telefonunk, biztosan nem csalódunk majd benne.

Rengeteg hasznos és felesleges applikációval érkezik

Különösen annak fényében igaz ez az állítás, hogy a készülékre nagyon sok applikációt telepítettek fel gyárilag. Ezek között rengeteg hasznos dolgot találunk, de azért megannyi feleslegeset is, hiszen egy Booking.com-ra például a mezei felhasználók 90 százalékának biztosan nem lesz szüksége.

Szerencsére könnyen eltávolíthatók ezek az appok, a Google Play áruházból pedig rengeteg olyan szoftver telepíthető, ami hasznosnak nevezhető. A hétköznapi felhasználók azonban ki lesznek szolgálva, van beépített zene- és videólejátszó, teljes Google-infrastruktúra, több mobiljáték, illetve megannyi más egyéb hétköznapi eszköz.

A reklámok természetesen még mindig ott vannak egy-két gyári applikációban, azonban egy kis trükkel ezektől is könnyedén megszabadulhatunk.

Kamerák és hangszórók

Ma már alapvető elvárás egy középkategóriás készüléktől is, hogy kielégítő kamerás teljesítményt nyújtson. Ezen a téren nem okozott óriási csalódást a Redmi Note 12 5G, de azért a nagyobb testvéréhez képest jelentős kompromisszumokat követel és ettől gyakran nehéz elvonatkoztatni.

Hátlapi kamerák

A hátlapra szerelt szenzorok közül a főszerepet egy 48 megapixeles kamera kapta, amit kiegészítettek egy 8 megapixeles ultraszéles-, valamint egy 2 megapixeles makró egységgel.

Redmi Note 12 5G hátlapi kamera szenzorok
Redmi Note 12 5G hátlapi kamera szenzorok

Általános igazság ennél a rendszernél, hogy lehet vele jó-, már-már professzionális képeket készíteni, ehhez azonban ideális fényviszonyokra van szükség, illetve biztos kezekre, hiszen automata fókusz ugyan található benne, optikai képstabilizálás viszont nem.

A 48 megapixelt nem igazán tudtuk kihasználni, sőt kifejezetten kiábrándítók voltak az ilyen háttérrel készült képek, ellenben az alapbeállításnak nevezhető 12 megapixel esetében már születtek olyan fotók, amelyekkel mondhatni elégedettek lehettünk.

Nyilvánvalóan este és rossz fényviszonyok között már növekszik a zaj, sőt a mesterséges megvilágítás sem a barátja, tehát ez nem az a kamerarendszer, ami bárhol és bármikor elfogadható képeket készít.

Nappal készült fotók

Este készült fotók

Szelfikamera

Bár a kijelzőbe rejtett szelfikamera 13 megapixeles lett, teljesítménye azonban nem nyűgözött le minket túlzottan. Itt is igaz, ami a hátlapi kameráknál: ha sok természetes fény áll a rendelkezésére, akkor egészen jó fotókat rögzít, sőt a háttér homályosítását szolgáló portré mód sem okoz csalódást.

Amint azonban belépünk a lakásba vagy rosszabbak a fények, a szelfik rendkívül zajossá válnak, azaz érződnek majd azok a korlátok, amelyeket egy kis szoftveres tuninggal is fel lehetett volna dobni. 

Nyilván hétköznapi alkalmazásra, a barátokkal való videóchatelésre vagy néhány effektezett profilkép elkészítéséhez így is tökéletes lesz, a felhasználók többsége pedig ezzel alighanem megelégszik.

Videós tudás

Amennyiben videóznánk a telefonnal, szintén nagy korlátozásokkal kell számolnunk. Bár az előlapi- és a hátlapi szenzor is tudja az 1080p/30fps kombót, azonban elfogadható minőségű felvételeket csak akkor tudunk készíteni, ha van állványunk vagy gimbalunk, illetve jók a fényviszonyok.

Ilyen háttérrel kellően ügyes kezekben nagyon jól teljesíthet az eszköz, de egyébként nem várhatunk tőle túl sokat. Ismét hangsúlyoznánk azonban, hogy ár-érték arányban ennél nem is nagyon lehetnek magasabb elvárásaink.

Hangszórók

A hangminőség terén egyáltalán nem rossz a Redmi Note 12 5G. Mindezt annak ellenére is kijelenthetjük, hogy nincs rajta sztereó hangszóró, csak egyetlen ilyen kimenetet találhatunk rajta a készülék alsó felén, közvetlenül a töltőcsatlakozó mellett.

Kipróbáltuk filmekkel és Youtube videókkal, teszteltük zenékkel és bár a térhatás nyilván hiányzott, azonban a hangok minősége miatt egyáltalán nem panaszkodhatunk.

Akkumulátor és adatátvitel

Mint a legtöbb Redmi okostelefon, a Note 12 5G is egy 5000 mAh-s akkumulátort kapott a gyártó részéről. Ez azért nagy szó, mert az új lapkakészlettel kiegészítve még úgy is meglepően jó üzemidőt produkált, hogy a 120Hz-es kijelző nem az a takarékos fajta.

Nyilván felhasználás függvénye, azonban a mi kezünkben kényelmesen kibírt egy teljes napot töltés nélkül úgy, hogy nem merült 50 százalék alá a készülék, vagyis extrém esetben akár kétnapos üzemidőt is kihozhatunk belőle.

Töltéséhez egy 33W-os vezetékes gyorstöltő áll a rendelkezésünkre, ami nagyon jól dolgozik, mindössze 20-22 perc elegendő neki ahhoz, hogy 50 százalékot töltsön az akkumulátorba. Vezeték nélküli töltés természetesen nincs, de ez ebben a kategóriában nem is elvárás.

5G, NFC, infra – minden, ami kell

Az adatátviteli tulajdonságokat tekintve a készülék legnagyobb ütőkártyája az 5G-kapcsolat. Egyre többen választanak úgy telefont, hogy az már támogassa ezt a gyors adatátviteli formát, és ezen a téren a Note 12 5G nem okoz csalódást.

Ezen kívül a készülék magabiztosan támogatja az NFC-t, a WiFi-t, Bluetooth kapcsolatból pedig az 5.1-es változatot, de ami a legjobb, hogy ez a modell is rendelkezik infra porttal, ami bizonyos helyzetekben nagyon hasznos lehet, minket például gyakran megmentett, amikor nem találtuk a televízió távirányítóját.

Ár és elérhetőség

Mint azt fentebb már említettük, a Redmi Note 12 5G árazása bőven 100 ezer forint alá esik, ami magabiztosan illeszkedik tudásához. Ezen az áron nem is nagyon várhatunk el többet egy ilyen készüléktől.

A vásárláskor azonban ügyeljünk arra, hogy megbízható helyről rendeljünk, hiszen ez a telefon évekig hűséges társunk maradhat, és ebben a tekintetben a rendezett garancia nagyon fontos lehet.

Összegzés

Hogy kinek készült a Redmi Note 12 5G? Leginkább azoknak, akik egy alap középkategóriás telefont keresnek 5G-támogatással, vagy fontos számukra a megfizethetőség, hiszen ezen a téren jelenleg egy nagyon jó okostelefon, de semmi több annál.

Mondhatni átlagos készülék, ami a hétköznapokban nagyon jól megállja a helyét, de ha fontos a kikezdhetetlen hardveres háttér vagy a jó fotós teljesítmény, akkor érdemes egy kicsit magasabb árkategóriát választani.

Egyéb esetben a Note 12 5G nem okoz majd csalódást, de ismerni kell a korlátait, illetve azt, hogy ezért a pénzért bizony ennyi jár.

Előnyök:

Hátrányok:

Specifikációk