Túl magasak a küszöbök: mindent a robotporszívó küszöb rámpáról

Míg néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy a porszívózást vagy a felmosást egy háztartási gép végezze, manapság már teljesen megszokott, mi több hétköznapi, hogy lakásainkat robotporszívók takarítják.
Megosztás
Megosztás
Ha túl magasak a küszöbök: mindent a robotporszívó küszöb rámpáról

Legyen szó szőnyegről, parkettáról, járólapról, vagy más egyéb felületről, beltéri alkalmazásukkal érezhetően növekszik a lakás tisztasága és higiéniája egyaránt. Hatékonyságukat azonban gyakran még mindig beárnyékolhatja néhány apróság, amivel nem igazán tudnak mit kezdeni a gyártók.

A küszöb még mindig a robotporszívó mumusa

Az egyik ilyen problémás elem a küszöb. A modern házakat jellemzően már úgy építik, hogy a helyiségek között nincsenek szintkülönbségek, az aljzat egy síkban helyezkedik el, a beltéri nyílászáróknál pedig vagy egyáltalán nincs küszöb, vagy csak egy kisebb esztétikai elem, ami a legrosszabb esetben is pusztán enyhe bukkanót jelent a robotporszívónak.

Csakhogy nagyon sokan nem újépítésű házban élnek, és ez a probléma közel sem csak Magyarországon, hanem a világ számos országában okoz gondot, ha robotporszívót vásárolnánk. Ennek az oka nem más, mint a belső nyílászárók gyakran indokolatlanul elméretezett küszöbrésze.

A küszöb még mindig a robotporszívó mumusa
Xiaomi Roborock küszöbmászás

A küszöbnek alapvetően az a feladata, hogy az ajtók szerkezetét masszívabbá tegye, így azok könnyebben csukhatók lesznek, és minden tekintetben jobban szigetelnek. Sokak számára természetes kiegészítők, azonban a robotporszívók szempontjából ez gyakran óriási akadályt jelent.

A klasszikus küszöbök ugyanis jellemzően 2-3 centiméteres magassággal is rendelkezhetnek. Bár valahol ezt szegélylécekkel és egyebekkel mérsékelték, azonban vannak olyan ingatlanok, ahol szintkülönbséggel együtt nem kizárt, hogy a küszöb magassága akár még ennél is jelentősebb lehet.

Hogy miért probléma mindez? Mert a legtöbb robotporszívónál általában 1,5-2 centiméteres küszöbmászási képesség biztosított. Ezt külön érzékelővel támogatták meg a gyártók, így sok esetben a porszívók meg sem próbálnak átkelni a küszöbön, inkább messzire elkerülik azt, nehogy elakadjanak.

Természetesen a kiegészítő-gyártók viszonylag gyorsan reagáltak erre a problémára, így miután nyilvánvalóvá vált, hogy a robotporszívós szegmens ezen a ponton elakadt a fejlődésben, megjelentek az első küszöbrámpák, amelyek bizonyos esetben segítséget jelenthetnek.

Mi az a küszöb rámpa?

A küszöbrámpa pontosan az, mint aminek elsőre hangzik: egy olyan rámpa vagy feljáró, ami segít a robotporszívónak átkelni a problémás, azaz túl magas küszöbökön. Jellemzően szorosan és fixen illeszkednek a kiemelkedéshez, így a jobb porszívók egyfajta nagyobbacska bukkanónak tekintik.

Fontos kiemelni, hogy a küszöbrámpa bár alapvetően egy hasznos találmány, valójában nem minden esetben nyújt megoldást. Ha eleve kisebb, azaz maximum 2,5 centiméteres küszöbökről van szó, akkor jellemzően hasznos társ, de az ennél magasabb küszöböknél vagy a rosszabb teljesítményű robotporszívóknál már nem biztos, hogy segítséget nyújtanak.

Mi az a küszöbrámpa?
Robotporszívó küszöbrámpa

Ennek az oka nem más, minthogy bizonyos típusoknál a küszöbérzékelő eleve alacsonyan helyezkedik el, így a másfél centiméterre helyezett szenzor a küszöbrámpát is áthatolhatatlan akadálynak vagy emelkedőnek érzékeli majd.

Ezért javasolt a vásárlás előtt kísérletezni robotporszívónkkal, hogy a rámpa elhelyezése milyen hatással van rá. Ha ugyanis segítség mellett megpróbál átkelni a küszöbön, akkor egy jól kialakított rámpával aligha lesz problémája.

Vegyünk vagy készítsünk otthon?

Erre a kérdésre nehéz konkrét választ adni, hiszen rengeteg tényező befolyásolhatja, hogy melyik opció mellett döntünk. A tapasztalatok azt mutatják, hogy aki szeret barkácsolni és pontosan tudja, hogy milyen szempontoknak kell megfelelnie egy ilyen rámpának, akkor abból nagyszerű eredmény születhet. Ebben a vidóban megnézhetjük, hogyan készíthetünk nagyon egyszerűen egy kis barkácsolással fából készült rámpát.

Ha másért nem is, legalább egy ideiglenes rámpát érdemes lehet elkészíteni robotporszívónk számára. Ez azért nagyon fontos, mert így ki tudjuk próbálni, hogy az eszköznek elegendő lesz-e ez a kiegészítő ahhoz, hogy utána minden gond nélkül át tudjon jutni egyik helyiségből a másikba.

Lényeges mindemellett az is, hogy a gyári rámpákkal a lehetőségeink nagyon be lesznek határolva. Arról van itt szó, hogy meg kell elégednünk a kijelölt méretekkel, el kell fogadnunk a megfelelő színeket, és bár nyilván itt is lesz mozgásterünk – különösen a méretek tekintetében –, de valahol ez szintén egyfajta barkácstevékenységet kíván tőlünk.

Alapvetően tehát az otthoni barkácsolást egyik esetben sem tudjuk elkerülni, és éppen emiatt alaposan érdemes megfontolni a döntést. Lássuk azonban egy kicsit alaposabban a két járható út előnyeit és hátrányait.

Mire figyeljünk, ha otthoni küszöb rámpát készítünk?

Ezen a téren alapvetően két dolgot kell figyelembe venni. Az első, hogy rendelkezünk-e olyan szerszámokkal és anyagokkal, amelyek által képesek leszünk megfelelően esztétikus végeredménnyel előállni, míg a másik, hogy ezt össze tudjuk-e egyeztetni a robotporszívó igényeivel?

A saját igényeinket nyilván mi magunk határozzuk meg. Még tapasztalt barkácsolóként is nagyon nehéz dolgunk lehet, hogy minden küszöbnél ugyanolyan látványos és ugyanolyan hasznos megoldást tudjunk elérni, és akkor még nem foglalkoztunk azzal a kérdéssel, hogy a rámpát rögzíteni kell, de a pontos méretezés, fa esetén a megfelelő kezelés is okozhat fejtörést.

Robotporszívó küszöbrámpa házilag
Robotporszívó küszöb rámpa házilag

Ami azonban ennél komolyabb gondot okozhat, hogy a robotporszívó igényeinek is megfeleljünk vele! Az első ilyen a dőlésszög! Sokan kísérleteznek azzal, hogy például parketta esetén egy egyszerű szegélylécet vágnak a küszöbhöz, ami elméletben rámpaként funkcionálhat, de ha túl nagy vagy túl kicsi a dőlésszög, akkor az nem lesz elég a porszívónak.

Sőt mi több, nagyon fontos odafigyelni a felületre is. Éppen a szegélylécnél vagy más fából készült megoldásnál fordulhat elő olyan probléma, hogy a robotporszívó kerekei egyszerűen elpörögnek majd a felületen, nem tudnak kellően megkapaszkodni. Így elméletben működik az elképzelésünk, de valójában továbbra is akadályt jelent az eszköz számára, elakad rajta vagy egyszerűen visszafordul róla.

Jobban járunk, ha kész rámpát vásárolunk?

Ezt ebben a formában nem lehetne kijelenteni, hogy a kész rámpával jobban járunk, azonban rengeteg problémától, illetve nehézségtől meg tudjuk kímélni magunkat. Így például biztosan megfelelő dőlésszögű kiegészítőt tudunk a küszöbhöz illeszteni, másrészt pedig a felülettel sem lesz gond, hiszen ezeket direkt úgy készítik, hogy gumírozott, a kerekek számára jó tapadást biztosító felszínük legyen.

Fentebb már említettük, hogy ilyenkor szükség lehet kompromisszumra, ezáltal például a szín tekintetében, de a hatékonyság a legtöbbször biztosan nem okoz problémát. Ezeket a rámpákat ugyanis direkt úgy tervezték, hogy megfelelőek legyenek a robotporszívóknak, gyakorlatilag mini-lépcsőként funkcionálnak, ízlésesen lekerekített élekkel kiegészülve.

Alapvetően két dolog jelenthet itt problémát. Az egyik a túl magas küszöb. A legtöbb ilyen rámpa ugyanis 2-2,5 centiméteres magasságig hatásos. Ha ennél is magasabb a felület, akkor vagy megmaradunk az otthoni barkácsmegoldásnál, vagy inkább nem használunk rámpát, hanem a korábbi módokon egyszerűen átemeljük a porszívót egyik helyiségből a másikba.

Itt tudod megvásárolni:

Ami még az előre gyártott megoldások kapcsán gondot okozhat, az a rögzítés. Sokan úgy vélik, hogy elegendő csak a takarításkor kihelyezni őket, majd azt követően el lehet pakolni a rámpákat, de ezek a kis kiegészítők feltétlenül igénylik a rögzítést.

Amennyiben nem tudjuk leragasztani vagy más módon fixálni őket – többségük eleve ragasztószalaggal a hátán érkezik –, akkor a robotporszívó egyszerűen kipörgeti maga alól, és a rámpa gyakorlatilag értelmét veszíti.

Tudni kell továbbá, hogy a piacon jelenleg elérhető gyári robotporszívó rámpák között többféle típust találhatunk. Ezért érdemes alaposan körülnézni, hogy a számunkra legjobb megoldást tudjuk kiválasztani, hiszen csak ilyen esetekben biztosított, hogy az eszköz megfelelően elláthassa a feladatát.