Xiaomi Redmi Buds 4 Lite teszt – olcsó és színes, de jó is?

Egy olcsó, de mégis jó hangminőséget kínáló vezeték nélküli fülhallgatót keresünk? A most letesztelt Redmi Buds 4 Lite szerintünk nem okoz majd csalódást! De tesztünkben mindenre fényt derítünk.
Megosztás
Megosztás
Xiaomi Redmi Buds 4 Lite teszt

Újabb taggal gazdagította a Redmi Buds 4 termékcsaládot a Xiaomi. Szükség volt ugyanis egy olyan belépő szintű modellre, ami az alapkiadáshoz mérten még alacsonyabb árkategóriát képvisel, és azoknak az igényeit is kiszolgálja, akik nem szeretnének in-ear típusú fülhallgatót maguknak.

A Xiaomi Redmi Buds 4 ugyanis olyan tulajdonságokkal rendelkezik, ami a legnagyobb nevek egy részével is képes ringbe szállni. Hibrid aktív zajszűrés, 30 óra üzemidő és kristálytiszta hangzás jellemzi, azonban árcédulája emiatt közelebb került a 20 ezer forinthoz.

Részben emiatt jelent meg a piacon a Xiaomi Redmi Buds 4 Active, ami csak bizonyos tekintetben követel kompromisszumokat, de cserébe 10 ezer forint környékén már megvásárolhatjuk magunknak. A legnagyobb hibája azonban, hogy egy in-ear típusú fülhallgató lett, amit sokan nem szeretnek.

Szükség volt tehát arra, hogy nagyjából ebben az ársávban készüljön egy half-in-ear kialakítású fülhallgató is a termékcsaládon belül. Ez lett a Xiaomi Redmi Buds 4 Lite, amit több napon át teszteltünk, hogy elmondhassuk nektek első benyomásainkat.

Tartalomjegyzék

Mi az a half-in-ear fülhallgató?

Mielőtt azonban megosztanánk veletek tapasztalatainkat, fontos tisztába tennünk egy fontos kifejezést, ami sokak számára már itt eldöntheti, hogy megfelelő lesz-e számára ez a termék vagy sem.

Ez a kifejezés nem más, mint a half-in-ear, ami sokaknak elsőre talán idegen lesz, de biztosan mindenki találkozott már ilyen típusú fülhallgatóval korábban – akár más gyártók kínálatában is. 

Mi az a half-in-ear fülhallgató
Redmi Buds 4 Lite half-in-ear kialakítás

In-ear fülhallgatóknak nevezzük azokat, amelyek jellemzően kis gumiharangok segítségével illeszkednek a hallójáratba, tehát könnyedén rögzülnek a fülbe.

Ezzel szemben a half-in-ear fülhallgatón nincs gumiharang, hanem az ergonomikus kialakítású fülhallgató a fülkagylóba akad be, és csak a hallójárat külső részlt érinti, de gyakorlatilag nem kell bedugni a fülbe.

Egyik és másik technikának is megvannak az előnyei és a hátrányai. Mi korábban főként in-ear típusú megoldásokat alkalmaztunk, így kicsit tartottunk tőle, hogy a termék által képviselt megoldást nem tudjuk majd megszokni, de nem volt vele túl nagy problémánk.

A half-in-ear megoldás a gyakorlatban

Hogy rögtön a kapcsolódó gyakorlati tapasztalatainkat is megoszthassuk veletek, előttünk jól vizsgázott ez a megoldás. Nem véletlen, hogy az Apple AirPods is ezt használja, hiszen valóban sokkal kényelmesebb, lényegesen komfortosabb alternatívát nyújt.

Nem nyomta a fülünket, nem éreztük kellemetlennek a viselését, még hosszabb távon sem feszítette a hallójáratot, hiszen nem érintkezett vele. Cserébe nyilván nem is adott olyan biztonságérzetet, futás közben például többször is odakaptunk a fülünkhöz, amikor nem szólt a zene, hogy megvan-e még, de soha nem hagytuk el.

Redmi Buds 4 Lite fülbe illesztve
Redmi Buds 4 Lite fülbe illesztve

Intenzív mozgás során vagy gyakori hajolgatáskor természetesen könnyedén kipottyanhat a helyéről, ezt nem árt figyelembe venni a vásárlás előtt, de aki vezetéshez, utazáshoz, sétához, irodába vagy éppen otthonra keres egy vezeték nélküli fülhallgatót, annak egy percig sem kell félnie az ilyen típusú kellemetlenségektől.

Érdemes ugyanakkor kipróbálni vásárlás előtt, ha van rá lehetőségünk, különösen akkor, ha a füljáratba dugható típushoz vagyunk szokva, hiszen amennyiben kisebb a hallójáratunk, akkor nyomhatja a fülünket, sőt a stabilitás is csorbát szenvedhet.

Külső megjelenés

A Xiaomi Redmi Buds 4 Lite legnagyobb előnye, hogy hihetetlenül kompakt kis készülék. Az egész töltőtok nem nagyobb, mint egy duci pendrive, ami mindössze 5,5 centiméter hosszú, 4,7 centiméter széles és mindössze 2,2 centiméter magas.

Az egész eszköz nem nyom többet 35 grammnál, de külön a kis fülhallgatók is egészen aprócskák és légiesek, mindössze 3,9 grammot mutatnak a mérlegen. Az egész csomag tehát kényelmesen elfér egy aprócska táskában vagy a zsebünkben.

Xiaomi Redmi Buds 4 Lite dizájn
Redmi Buds 4 Lite megjelenés

Maga a töltőtok nagyon ergonomikus, kerekded formavilággal rendelkezik és nincs túlbonyolítva. Egységes matt fekete színvilágát csak egy fényes Redmi felirat töri meg –, illetve az oldalon elhelyezett Type-C töltőnyílás.

Nyitását követően tárulnak elénk a fülhallgatók, amelyek azon túl, hogy magukon hordozzák a termékcsalád jellegzetességeit, a dizájn szempontjából nem reformálják meg a kategóriát. Mondhatni a jól megszokott sajátosságokkal kecsegtetnek, ami jól látható a mellékelt képeken is.

Anyagminőség

Miközben ránézésre meglepően modern és kellemes hatást kelt a megjelenés, az anyaghasználat tekintetében már nem vagyunk ennyire elégedettek a Xiaomi Redmi Buds 4 Lite-tal.

Érezhetően olcsó és sérülékeny műanyagból gyártották – persze ennyi pénzért ne is várjunk mást –, ami szépen gyűjtötte a karcokat és egyebeket, de annyira azért tartósnak tűnik, hogy a komolyabb sérülésektől ne kelljen tartani.

Xiaomi Redmi Buds 4 Lite töltő megjelenés
Redmi Buds 4 Lite anyaghasználat

Amivel hosszabb távon talán probléma lehet, az a töltőtok fedele, ami annyira vékony és gyenge hatást kelt, hogy érdemes kiemelt figyelmet szentelni neki a mindennapi használat közben.

Szerencsére ezt a hatást más tekintetben nem érzékeltük, elég csak kipróbálni, hogy a fülhallgatók milyen precízen pattannak be a helyükre a mágnesek segítségével, de később a hangminőség is meggyőző lehet. Ne szaladjunk azonban ennyire előre!

Csomagolás

A Xiaomi általában szeret adni a vásárlóknak, elég csak megnézni a telefonos kínálatukat, hiszen még mindig ragaszkodnak a komplett töltőhöz, a szilikon védőtokhoz és a gyári kijelzővédő fóliához.

A fülhallgató esetében nyilván ilyen extrákra és ajándékokra nem számíthatunk, így a termék mutatós, az aprócska dobozában a használati utasítás mellett nem találunk mást, csak egy töltőkábelt, illetve magát a fülhallgatót a töltőtokba zárva.

Xiaomi Redmi Buds 4 Lite csomagolás
Redmi Buds 4 Lite csomagolás

Mivel half-in-ear típusú megoldásról beszélünk, ezért természetesen nincsenek különféle méretű gumiharangok és egyéb kiegészítők hozzá, de nincs is szükség másra, ezzel már tökéletesen használható lesz.

IP54 szabvány

Bár nem kapcsolódik közvetlenül a külső megjelenéshez, közvetetten mégis meg kell jegyeznünk, hogy a fülhallgató IP54-es szabvánnyal rendelkezik, ami természetesen a töltőtokra nem igaz.

A két kis fülhallgatót viszont bátran lehet használni sportoláshoz, hiszen jól ellenállnak az izzadtságnak és a pornak, ami egyáltalán nem elhanyagolható tulajdonság egy ilyen eszköznél – pláne ebben az árkategóriában.

Hardver és szoftver

A Xiaomi Redmi Buds 4 Lite esetében a kis méret alapján talán nem is gondolnánk, de a gyártó egy 12 mm-es hangszórót helyezett el benne, ami meglepően jól teszi a dolgát.

Ha nem vagyunk audiofil zenehallgatók, még akkor is szkeptikusak lehetünk az ilyen apró technológiákkal, noha a gyártók rendszeresen megcáfolják azt az elméletet, miszerint csak az szólhat jól, aminek nagy méretei vannak.

Redmi Buds 4 Lite hardver
Hardveres és szoftveres tulajdonságok

Sem a hangzás minőségével, sem a hangerővel nem volt problémánk a fülhallgató kapcsán. Meglepően nagyot tud szólni, a mi fülünk érzékenyebb, de így is elegendő volt a legtöbbször 20-30 százalékos hangerőn működtetni, 50-70 százaléknál pedig már kifejezetten hangos volt.

Érdekesség, hogy torzítást még itt sem tapasztaltunk, így a Xiaomi meglepően jól összerakta ezt a kis eszközt, ami ráadásul a hangzásminőség tekintetében sem vall kudarcot.

Mennyire szól jól?

Ha az ár-érték arányt nézzük, akkor azt kell mondanunk, hogy meglepően. Egyáltalán nincs dobozhangja a kis eszköznek, éppen ellenkezőleg: nagyon tiszta, kellemesen meleg és kiegyensúlyozott a hangzása, bár orbitális basszusokat nyilván ne várjunk tőle.

Eleve egyetlen aprócska vezeték nélküli fülhallgató sem tud olyan basszust adni, mint egy nagy fülkagylós fejhallgató vagy egy normál hangszóró, így ezen a téren a basszusközpontú zenéknél majd bizonyára tapasztalhatunk némi kompromisszumot. Összességében azonban nem csalódtunk.

Maximum kellemeset, hiszen valóban kipróbáltuk minden műfajban. A legjobb hatást nyilván az olyan könnyed stílusokban produkálta, mint a pop és a jazz, és bár a basszusközpontú rap, valamint a dögös rock/metal zenék is megdörrentek rajta, azért itt már kicsit éreztük a határait.

Telefonáláskor vagy éppen podcast hallgatásakor azonban nagyszerűen teljesített, sőt kipróbáltuk Youtube videókkal és filmekkel is, egyetlen esetben sem volt hiányérzetünk. Nyilván mozis élményt nem várhatunk tőle, de amit kell, azt kellő tisztasággal hozza!

Zajszűrés? Itt már nagyobb kompromisszumok vannak

A vezeték nélküli fülhallgatók hangminőségét nagymértékben befolyásolja a zajszűrés. A gumiharangos in-ear megoldások jellemzően jobban helyt tudnak állni ezen a téren, de a Xiaomi Redmi Buds 4 Lite esetében alkalmazott half-in-ear kialakításnál erről nem beszélhetünk.

Nincs tehát fizikai akadály, ami gátolná a hangok bejutását, így szükség van mikrofonos zajszűrésre. Meglepő, de ez a technológia is adott a készülékben, sőt mi több, működik is valamilyen szinten, de azért itt nagyon érezni majd, hogy egy belépő kategóriás eszköz van a fülünkben.

Zajos közegben, például egy forgalmas váróban még tudtunk telefonálni vele, illetve megfelelően hallottuk a zenét, autóban sem okozott gondot headsetként alkalmazni, de hangosabb közegben a zajszűrés már olyan, mintha nem is lenne.

Egy forgalmas utcán például már gyakran éreztük kevésnek, így ha olyan környezetben használnánk, ahol fontos a hangos háttérzaj kiszűrése, akkor nem biztos, hogy jó választás lesz, mert ezen a téren vannak már korlátai. 

A hétköznapi felhasználók többségének viszont nem kell aggódnia emiatt, hiszen minket sem hagyott cserben soha a tesztidőszak alatt, pedig alaposan próbára tettük a tudását.

Akár érintéssel is irányíthatjuk

Bár a fülhallgató szára rövidnek mondható, azonban a Xiaomi így is gondoskodott róla, hogy támogassa az érintéssel történő irányítást.

Akár érintéssel is irányíthatjuk
Érintésvezérlés

Két pöccintéssel például leállíthatjuk vagy elindíthatjuk a zenét, hárommal a dalok között váltogathatunk, de fogadhatunk ilyen módon hívásokat, egyedül a hangerő szabályozására nincs lehetőségünk ilyen formában, ami sajnos a hiányosságok listájára írható fel.

A csatlakoztatás okozott némi meglepetést

A Redmi Buds 4 Lite Bluetooth 5.3 szabványt használ a csatlakozáskor, és itt fontos kiemelni egy furcsaságot, ami minket is meglepett a beüzemeléskor. Ez nem más, minthogy a Xiaomi Earbuds applikációban egyelőre nem találtuk a készüléket.

Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen a fülhallgatót nagyon gyorsan lehet társítani szinte bármilyen készülékhez normál Bluetooth beállításokkal, viszont így nem túl felhasználóbarát a dolog. Kivéve akkor, ha Xiaomi telefonnal rendelkezünk!

Az ilyen típusú készülékeknél ugyanis ahogy bekapcsoljuk a fülhallgatót, azonnal felajánlja a telefon a csatlakozást, sőt magabiztosan kiszolgálja minden igényünket, hiszen százalékos arányban mutatja a töltőtok, valamint a jobb és a bal oldali egység töltöttségét.

A Bluetooth kapcsolat minőségére egyébiránt nem panaszkodhatunk. Sok vezeték nélküli fülhallgatónál tapasztalni késlekedést – ami főleg filmnézéskor okozhat kellemetlenségeket –, itt azonban annyira elhanyagolható ez a tulajdonság, hogy szinte észre sem vettük.

Akkumulátor

Amilyen kicsi a készülék, annyira jó üzemidőt lehet kicsikarni belőle. Nem tudjuk, hogy miként sikerült ezt összehoznia a gyártónak, de teljes töltés után – ami nagyjából 2 óráig tart –, a fülhallgatók akár 4-5 óráig képesek működni, de visszafogottabb hangerőn a 6 óra elérése sem lehetetlen.

A legjobb azonban, hogy a tartó egyben töltőtok is, így amint behelyezzük a fülhallgatókat, rögtön elindul a töltésük. Ezzel a kiegészítővel együtt a teljes üzemidő 20 órára is kitolható, ami ebben a kategóriában határozottan jó érték.

Ár és elérhetőség

A Xiaomi Redmi Buds 4 Lite természetesen már a hazai boltok kínálatában is elérhető, azonban nem árt odafigyelni arra, hogy megbízható helyről vásároljuk a terméket annak érdekében, hogy az esetleges garancia miatt ne kelljen aggódnunk később sem.

Az árazás szempontjából a termék 8 és 11 ezer forint között rendelhető, ami a fenti tudás ismeretében alighanem még vonzóbbá teszi az eszközt sokak számára.

Összegzés

Csak ismételni tudjuk magunkat a teszt elején írottak szerint: amennyiben egy olcsó vezeték nélküli fülhallgatóra van szükségünk, ami half-in-ear kialakítású, jó hangminőséggel rendelkezik és az üzemidő tekintetében sem vall kudarcot, akkor ne is nagyon keresgéljünk tovább.

Bár az ár-érték aránya megfelelő, azért némi kompromisszumot így is követel tőlünk, de a hosszúra nyúlt tesztidőszak után sem tudnánk olyan kimagasló negatívumot felhozni, amit ne lehetne elnézni neki az ára alapján.

Merthogy a Redmi Buds 4 Lite nemcsak olcsó, hanem jó is, sőt olyan tulajdonságokat kínál a belépő szinten, amit más gyártók gyakran csak jóval magasabb árkategóriában.

Előnyök:

Hátrányok:

Specifikációk