Xiaomi 13T Pro teszt – Leica kamerabajnok

Leteszteltük a legújabb Xiaomi 13T Pro-t, ami szilárd teljesítményével és kiemelkedő kamerás tudásával a kiváló ár-érték arány megtestesítője lehet a prémium ligában.
Megosztás
Megosztás
Xiaomi 13T Pro teszt

Újabb okostelefonnal bővítette prémium szegmensét a Xiaomi. A 13T Pro elnevezés miatt sokan úgy gondolhatják, hogy ez a készülék pusztán a 13 Pro szezonközi frissítése, valójában azonban szó sincs ilyesmiről, sokkal inkább egy hasonló tudású, mégis megfizethetőbb modellről beszélhetünk a név alatt.

Természetesen a jelentősen alacsonyabb árcédula miatt ez a készülék követel némi kompromisszumot, de közel sem annyit, hogy ne találná meg a helyét a piacon. Éppen ellenkezőleg: a 13T Pro prémium lehetőségeket nyújt középkategóriához közeli áron, és emiatt igazi sikertörténet válhat belőle.

Miután napokon keresztül teszteltük a készüléket, teljes képet kaptunk tudásáról és sajátosságairól, az alábbiakban pedig minden fontos tapasztalatunkat megosztjuk veletek!

Tartalomjegyzék

Külső megjelenés és kijelző

A külső tekintetében a Xiaomi 13T Pro okostelefon magabiztosan hozza a prémium megoldásokat. Az anyaghasználat tekintetében például lekerekített és minőségi alumínium keretbe foglalták az eszközt, illetve típustól függően a Gorilla Glass 5 védelemmel ellátott üveg hátlapot is kapott.

Xiaomi 13T Pro kézben tartva
Xiaomi 13T Pro kézben tartva

Nálunk ez a típus járt, és mint a legtöbb üveghátlappal rendelkező készülék, ez is eléggé csúszós, de a hozzá kapott szilikon tokkal rögtön orvosolható ez a probléma. Sőt elérhető belőle műbőr borítású változat is, amit a külföldi teszteken nagyon sokan dicsértek!

Méretek

Szokványos méreteinek (162.2 x 75.7 x 8.5 mm) köszönhetően a készülék nagyon jó fogást biztosít, kellően masszív érzetet nyújt. Nyilván közel sem a legkönnyebb vagy legvékonyabb készülék a Xiaomi kínálatában, a maga 206 grammjával azonban szerintem még bőven lélektani határ alatt van.

Hátlap

A 13 Pro-hoz mérten a kameraszigetet teljesen áttervezték. A termékdizájn szempontjából egy sokkal látványosabb, élhetőbb megoldás került a hátlapra, ami az apró részleteknek köszönhetően nemcsak mutatós hatást kelt, hanem már messziről érzékelteti a prémium jelleget. Egyszerűen jó ránézni.

Xiaomi 13T Pro kamerasziget
Xiaomi 13T kamerasziget

Ízlés kérdése, hogy kinek és mennyire tetszik ez a megoldás, de a mai okostelefonok világában teljesen megszokott, hogy ilyen nagy kameracsoportot láthatunk a hátlapon, ami ennek a modellnek kifejezetten jól áll, és egyáltalán nem teszi kényelmetlenné vagy „fejnehézzé” a végeredményt.

Előlap

Az előlap tekintetében a Xiaomi hozza a szokásosan letisztult formát, kellemesen vékony kávák uralják a hatalmas kijelzőt, aminek az egységét csak a szelfikamera töri meg egy aprócska lyukba süllyesztve.

Gombok

A gombok és egyebek tekintetében mondhatni a megszokott formulát hozta a Xiaomi, a bekapcsolásra és a hangerő szabályozására szolgáló kapcsolók a készülékház jobb oldalán helyezkednek el, míg a bal oldala teljesen üres, hiszen a SIM-tálca a töltőcsatlakozóval, a mikrofonnal és a sztereó hangszóró egyik tagjával együtt az alsó felére került.

IP68-as szabvány

Amit fontos még kiemelni a készülékről, hogy a masszív és egyben látványos küllemet IP68-as szabvánnyal vértezték fel, vagyis víz- és porálló kialakítással büszkélkedhet. Sőt, előbbi esetben 30 percet garantál a gyártó maximum másfél méteres vízben.

Csomagolás

A csomagolás tekintetében is a megszokott utat követi a gyártó. A környezetvédelmi irányelveket részben figyelmen kívül hagyva az aprócska, de biztonságos kartondobozban saját töltőfejjel és kábellel érkezik a készülék, sőt egy ajándék szilikon hátlap is jár hozzá, ami még mindig rendkívül jó fej dolog a gyártó részéről.

Xiaomi 13T Pro csomagolás és tartkozékok
Xiaomi 13T Pro csomagolás és tartkozékok

Kijelző

A Xiaomi 13T Pro egy igazán nagy tudással ellátott kijelzőt kapott. A 6,67 hüvelykes AMOLED panel magabiztosan támogatja a 120 és a 144Hz-es képfrissítést, és mivel 480Hz-es érintési mintavétel tartozik hozzá, szupergyorsan reagál az érintésre, élmény vele játszani, illetve dolgozni.

Xiaomi 13T Pro kijelző
Xiaomi 13T Pro kijelző

A képfrissítést dinamikusan kezeli a készülék, az akkumulátor kímélése miatt csak akkor kapcsol 144Hz-re, ha olyan tevékenységre használjuk. Maga a képminőség egyenesen fantasztikus. Nem csoda, hiszen Dolby Vision és HDR10+ támogatás is tartozik hozzá, de óriási ütőkártyája az 1200 nites fényerő, amit akár 2600 nitig növelhető

A HDR-rel kombinálva egyenesen csodálatos megjelenést nyújt, még napsütésben sem okoz gondot a kijelző láthatósága, a példaértékű betekintési szöggel együtt tehát prémium összhatás vár ránk. Sőt mi több, a képernyőt Gorilla Glass 5 védelemmel látták el, így a sérülések miatt sem kell aggódnunk.

Ujjlenyomat-olvasó a kijelző alatt

Fontos, hogy a Xiaomi 13T Pro már a beüzemeléskor azonnal elénk tárja a kijelző alá épített ujjlenyomat-olvasó lehetőségét. Éljünk vele bátran, mert egy nagyon gyors és pontos megoldásról van szó, ami nemcsak könnyebbé teszi a készülék használatát, hanem a biztonságot is növeli.

Hardver és szoftver

A Xiaomi 13T Pro lelkét egy Mediatek Dimensity 9200+ lapkakészlet adja. Itt sokan felkaphatják a fejüket, hogy miért nem Snapdragon, ami jogos felvetés, hiszen nem említhető egy lapon a Snapdragon 8 Gen 2-vel, sőt még a 8 Gen 1 chipsettel sem. Ez azonban senkit se ijesszen el a készüléktől!

Éppen ellenkezőleg, hiszen válasszuk akár a 12-, akár a 16GB RAM-mal kiegészített változatot, mindkét esetben kielégítő sebesség vár ránk. 

Jól szerepelt a gyakorlatban

A gyakorlatban sem kamerázáskor, sem videók szerkesztésekor, de még mobiljátékkal sem tudtuk megizzasztani az eszközt. Azt ugyanis ne feledjük, hogy a Mediatek részéről is egy csúcslapka került a készülékbe, ami nem akadozik, nem gondolkozik, mindent azonnal végrehajt, mint egy prémium modell.

Olyan nagy hardverigényű játékokkal is kipróbáltuk, mint a Call of Duty Mobile. Bár a hátlap felmelegedett, a hűtés érezhetően dolgozott, azonban akadozások nélkül, teljes pompájában élvezhettük a harcokat. Bátran ki merjük jelenteni tehát, hogy a hétköznapokban nem vesszük majd észre, hogy itt a Dimensity 9200+ dolgozik és nem egy Snapdragon 8 Gen 2.

Geekbench 6 benchmark tesztek

Természetesen benchmark teszteknek is alávetettük a készüléket, és a várakozásainknak megfelelően nagyon jó eredmények születtek.

A Geekbench 6 esetében például 1279 pontot gyűjtött az egymagos tesztelésnél és 3411 pontot a többmagos erőltetés alatt. Itt volt érezhető először, hogy nem Snapdragon lapka dübörög a készülékben, hiszen a Xiaomi 13 például 1712 pontot hozott az egymagos teszteken és 5080 pontot a többmagosokon.

Természetesen a gyakorlatban kevésbé volt érezhető ekkora különbség a Snapdragon 8 Gen 2 és a Mediatek lapkája között, de a számok nem hazudnak.

Antutu benchmark tesztek

Hogy teljes legyen az összkép, az Antutu benchmarkot is lefuttattuk. Itt szintén megmutatta erejét a készülék, hiszen a CPU teljesítmény tekintetében a felhasználók 85 százalékát háttérbe szorította a 385240 ponttal, sőt a memória tesztjénél ez a szám a 90 százalékot is meghaladta.

Hogy a teljes piacon is mennyire az élmezőnyben helyezkedik el a telefon, azt az Antutu összesített eredménye mutatja. A 1479561 pont ugyanis az emberek által használt készülékek 77 százalékát utasította maga mögé. 

Android 13 + MIUI 14

A telefonra gyárilag Android 13 operációs rendszer került MIUI 14 kezelőfelülettel kiegészülve. Ez nem egy rossz társítás, ha korábban csak ilyen készülék volt a kezünkben, akkor azonnal könnyen átvehetjük felette az irányítást, de iOS után azért okozhat kellemetlen meglepetéseket.

Az olyan zavaró tényezők, mint a Beállításokon belüli káosz, a csoportosított értesítések vagy az agresszív akkumulátor élettartam-kezelő rendszer már évek óta megszokás tárgyát képezik. Akinek volt már Xiaomi telefonja, az biztosan megszokta mindezt, de ha a 13T Pro lesz az első, akkor igényel majd némi megszokást az egész.

Ez nem hiba, ez egyfajta sajátosság, így nem is sorolhatnánk tiszta szívvel a negatívumok közé, pláne annak fényében, hogy egyébként a rendszer nagyon gyors és stabil, sőt az élő háttérképek vagy az Always on display technológia kezelése egyenesen fenomenális.

Azt pedig ne felejtsük el, hogy a Xiaomi hosszútávú támogatást kínál modelljeinek, így az operációs rendszerhez vagy a biztonsághoz kapcsolódó javítások és újdonságok folyamatosak lesznek. Olyannyira, hogy a 13T Pro még az Android 17-et is megkapja majd a hozzá kapcsolódó MIUI-val, ami azért nem egy rossz ajánlat!

Kamerák és hangszórók

Amint azt már fentebb is említettük, a Xiaomi 13T Pro esetében a kamerarendszer egy óriási ütőkártya. Nem véletlenül, hiszen a készülékben rögtön két darab 50 megapixeles hátlapi szenzor kapott helyet, méghozzá egy 12 megapixeles segédkamerával, Leica lencsékkel, amelyek igencsak kellemes fotós teljesítményt nyújtottak a gyakorlatban.

Jó és rossz fényviszonyok között is nagyszerű képeket készít

Jól megvilágított környezetben ma már a legtöbb okostelefon elfogadható minőségű képeket készít. A 13T Pro azonban ilyenkor egyenesen kiváló eredményt nyújt. A fotókon élénkek a színek, a legtöbb esetben kellően részletgazdagok, kiegyensúlyozottak, méghozzá nagyszerű HDR-teljesítmény mellett, amelynek használatával soha nem esik át a ló túlsó oldalára az eszköz.

A Leicával való együttműködés pedig ismét olyan funkciókat adott a kezünkbe, amelyek még tovább szélesítették lehetőségeinket, elég csak a Leica Vibrant és a Leica Authentic üzemmódokra gondolni, amelyek még élethűbbé tehetik képeinket, illetve még jobban a környezethez igazíthatják a készülék tudását.

Este készült fotók

Nappal készült fotók

A kamerák óriási előnye, hogy rengeteg fényt képesek befogni. Ebben vélhetően mesterséges intelligencia is a segítségükre van, de valóban még a szinte teljesen sötét vagy nagyon gyengén megvilágított közegben is egyenesen elragadó tulajdonságokat várhatunk a rendszertől. Elég csak megnézni az éjszakai Budapestről készült fotóinkat, amelyek közel olyan hatást keltenek, mintha egy professzionális fényképezőgéppel dolgoztunk volna.

Nagyszerűen működik a Master Lens System is a gyakorlatban, azonban az autófókusz néha hajlamos megzavarodni, és a lágy fókusz módnak sem láttuk túl sok hasznát, de ha csak úgy automatikus beállításokkal fotóznánk a készülékkel, akkor meglepően jó eredményeket érhetünk el vele. Nyilván nem ultraszéles módban, hiszen a 12 megapixeles társszenzornak már lesznek korlátai, de normál fotóknál kimagaslóan látványos eredmények születnek majd, erre mérget vehetünk.

20 megapixeles szelfikamera

Természetesen a szalefikamerát is ki kell emelni a sorból. Bár ezen a téren a 13T Pro nem kínál semmi különöset, de a 20 megapixeles szenzor a HDR és az éjszakai mód támogatásával meglepően kreatív lehetőséget ad az önarcképek készítéséhez és magabiztos hátteret a videóhívásokhoz.

Videózás akár 8K-ban

A videós teljesítményről annyit kell kiemelni, hogy – a hátsó szenzorok tekintetében – legalább olyan jó, mint a fotós. Meglepően ügyes a fény összegyűjtésében, akár komolyabb felvételek elkészítésével is bátran kísérletezhetünk vele.

Képes már 60fps mellett rögzíteni 4K minőséget, amihez egészen kellemes képstabilizálás is tartozik, de van 8K felbontás is, azonban itt meg kell elégednünk a 24fps-sel, illetve a tűéles kép ellenére kissé szakadozott rögzítéssel.

A hangteljesítménnyel sincs probléma

A készülék természetesen sztereró hangszórókat kapott, amelyek Dolby Atmos támogatással lettek ellátva. Mivel az eszköz két oldalán helyezték el őket, így meglepően jó hangminőséget nyújtanak. Kipróbáltuk filmekkel, saját készítésű tartalmakkal, zenékkel, valamint Youtube videókkal is – egyetlen esetben sem tapasztaltunk problémát, a magas minőség garantált.

Akkumulátor és adatátvitel

A Xiaomi 13T Pro a gyártó több modelljében jól teljesítő 5000 mAh-s akkumulátort kapott, ami nagyszerű üzemidőt nyújt az eszköznek. Még a tesztidőszakban, azaz a megszokottnál nagyobb terhelés mellett is könnyedén kibírt mellettünk egy egész napot. 

Nyilván a komolyabb mobiljátékok vagy a Netflix nézése teljes hangerőn, maximális fényerőn és HDR módban egy kicsit jobban meg tudják terhelni az akkumulátort, de az üzemidőre ennek ellenére sem panaszkodhatunk.

Mindezt ráadásul 120W-os gyorstöltéssel támogatta meg a Xiaomi, ami egyenesen hihetetlen sebességgel látja el energiával az akkumulátort, és mivel a töltőfej ott a csomagban, ezért ez bárkinek extra költségek nélkül elérhető.

Kipróbáltuk 54 százalékos töltöttségi szinten. A töltés indulását követően ezzel a teljesítménnyel kevesebb mint 15 perc elegendő volt ahhoz, hogy elérjük a 100 százalékot. Egyetlen negatívum, hogy vezeték nélküli töltést a készülék nem támogat, ellenben az adatátvitel tekintetében már nem okoz csalódást.

5G, NFC, Bluetooth 5.4

Az eszköz ugyanis mindennel fel van szerelve, ami manapság egy prémium- vagy prémiumközeli készüléktől elvárható. A telefon támogatja az 5G-t, a legújabb WiFi technológiákat, miközben van benne NFC, nem hiányzik róla az infraport, hovatovább Bluetooth-ból is az 5.4-es rendszerre esküszik.

Ár és elérhetőség

A Xiaomi 13T Pro értékesítése az elkövetkezendő napokban indul el Magyarországon, méghozzá 340 ezer forintos kezdőáron. Ez az árcédula meglepően kedvező ezért a konstrukcióért, hiszen gyakorlatilag egy prémium készüléket kapunk elérhető áron.

Ha a fent felsorolt webáruházakban vásárolsz 2023. október 4. és október 17. között, akkor a tiéd lehet egy Xiaomi Electric Scooter 4 Go elektromos roller is. Cikkünkben még több részletet elárulunk ezzel kapcsolatban.

Természetesen fontos, hogy mindig megbízható, hivatalos bolttól vásároljuk a terméket, hiszen csak így biztosítottak a garanciális feltételek, illetve a megfelelő szervizháttér.

Összegzés

Mindent összevetve csak ismételni tudjuk magunkat: a Xiaomi 13T Pro egy kiváló belépő a prémium kategóriába, méghozzá megfizethető áron. Kiváló kijelző, kimagasló kamerás teljesítmény, 120W-os gyorstöltés és öt éves szoftveres támogatás jellemzi, ami összességében egy nagyszerű ajánlat.

Amennyiben fontos számunkra a nagy tudás és nem néhány hónapra választanánk okostelefont, hanem hosszabb távra, akkor ez a modell garantáltan még évek múltán is magabiztosan megállja a helyét.

Előnyök:

Hátrányok:

Specifikációk